جزییات خبر

اولین موزه صنعت نفت در سبزوار

(سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸) ۱۲:۲۰

موزه نفت سبزوار، از نخستین موزه های صنعت نفت در ایران است که در سال های میانی دهه 1380 در این شهرستان با همت کارکنان شرکت پخش فرآورده های نفتی این منطقه راه اندازی شد.

زمین این موزه در سال 1318 تحت عنوان جایگاه پخش بنزین و فرآورده های نفتی در شهر سبزوار توسط شرکت نفط انگلیس و ایران خریداری  و راه اندازی شد .در ابتدا تحت عنوان ساختمان شرکت ملی نفط انگلیس و ایران شناخته می شد که پس از ملی شدن صنعت نفت در سال 1329 به ساختمان شرکت ملی نفت ایران تغییر نام داد.

مرکزیت سبزوار در امر ذخیره سازی و پخش فرآورده های نفتی در بخش های وسیعی از شمال شرق کشور از جمله دلایل شکل گیری این موزه بوده است. در موزه نفت سبزوار، بیش از 210 قلم شی شناسایی، ثبت و کدگذاری شده است که از جمله آنها می توان به لوازم ابزار دقیق، لوازم آزمایشگاهی، آتش نشانی، پالایشگاهی، پمپ های روغن و بنزین، ولو، موتورهای دیزلی و انواع پیمانه اشاره کرد.

در حال حاضر نیز ,عنوان اولین موزه صنعت نفت در ایران را به خود اختصاص و باتوجه به همکاری خوب منطقه با ارگانها و ادارات سطح شهرستان خصوصاً ارگانهای آموزشی و پژوهشی، این مجموعه در ایام سال و به صور رایگان  میزبان دانشجویان، دانش آموزان و مردم علاقمند می باشد


       
       
       


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


Loading

 تماس با ما:

سبزوار ، بلوار دکتر علی شریعتی ، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران - منطقه سبزوار

  مرکز تلفن : 1-44216900-051

روابط عمومی : 44217501-051